Sú peniaze dobro, alebo zlo ?

Autor: Janka Petreková | 13.8.2019 o 19:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  9x

Človek sa narodil na tento svet s jedinou povinnosťou – udržať sa nažive. V tomto smere to majú zvieratá jednoduché – žerú trávu, alebo sa žerú navzájom. Nemusia nič iné riešiť.

Ale človek je na tom podstatne horšie. Udržať sa nažive tak, ako to robia zvieratá nedokáže.

Povinnosť nezahynúť musí preto zabezpečiť iným, nepriamym spôsobom.

A tieto nepriame spôsoby mu umožnila až civilizácia, ktorá mu povedala – buď pre ostatných ľudí užitočný a ja ti dám za to najesť a napiť.

Lenže byť užitočným nie je také jednoduché. Ľudia nie sú rovnakí, ale majú na konanie užitočnosti rozdielne schopnosti.

To je prirodzené, pretože aj v prírode je to tak. Schopnejší lev uloví viac a hladuje málo, menej schopný lev hladuje viac. A rovnako schopné alebo neschopné levy majú aj rovnako malý, alebo rovnako veľký hlad.

Ale u ľudí to tak nie je. Môžu byť rovnako schopní ľudia, ale môžu sa odlišovať schopnosťou byť užitoční.

A tak sa stáva, že veľmi schopný človek môže tvoriť len málo užitočnosti a naopak – málo schopný človek môže tvoriť užitočnosti veľké.

Avšak človek, na rozdiel od zvierat vie tvoriť aj hodnoty. Ale aj hodnoty sa odlišujú svojou užitočnosťou. Ich užitočnosť sa môže dokonca aj s časom, alebo iným vplyvom neustále meniť.

Avšak civilizácia povedala človeku jasne – dám ti najesť a napiť len za tvoju užitočnosť. Čím viac budeš užitočný – tým dostaneš jedla a pitia viac.

A človek sa tak dostal do veľkej šlamastiky. Pretože boli ľudia schopní, ktorí tvorili hodnoty, ale boli užitoční len málo – takí hladovali. Ale na druhej strane boli aj ľudia menej schopní, ktorí tvorili síce malé hodnoty, avšak tie boli veľmi užitočné a preto mali jedla a pitia dostatok.

Nikto sa v tom už nevyznal a ľudia si začali závidieť. Pretože mali pocit, že sa veľmi snažia, ale aj tak hladovali a hnevalo ich, keď videli, že iní sa až tak nesnažili a tí nikdy hladom netrpeli.

A preto sa civilizácia nad človekom zľutovala a vymyslela peniaze. Peniaze vedeli presne vyjadriť mieru užitočnosti každého človeka.

Prostredníctvom peňazí ľudia veľmi rýchlo pochopili, že byť užitočným je v záujme prežitia najlepšia stratégia, pretože schopnosť tvoriť hodnoty, ktoré neboli užitočné, im prežitie nezaručovala. Pochopili, že najvyššou hodnotou je užitočnosť.

Preto niektorí z nich začali rozmýšľať nad tým, ako zorganizovať schopnosti iných tvoriť hodnoty, tak, aby sa premenili na užitočnosti. Táto nová schopnosť sa nazvala podnikavosť.

Podnikaví ľudia za krátky čas veľmi zbohatli.

Ale nikto im nezávidel, pretože umožnili tak menej schopným tvoriť hodnoty, ktoré boli užitočné veľa iným. Pochopili (i keď nie všetci však áno), že ak by nebolo podnikavých, tak by menej schopní, ale aj viac schopní, ktorí tvorili hodnoty, ale ktoré neboli užitočné, umreli od hladu.

Peniaze tak zachránili ľudstvo, nakoľko večné spory a závisť by ho skôr, alebo neskôr doviedli do záhuby.

Veľa ľudí na peniaze nadáva, pretože ich učili, že peniaze sú zlo, ktoré generuje len chamtivosť a pokušenie, ale ako vidno, tieto obvinenia sú nespravodlivé a peniaze si to rozhodne nezaslúžia.

Záver je teda taký, že peniaze nie sú ani dobro ani zlo, rovnako ako nie je dobro ani zlo meter, kilogram, ampér, pascal, gigabit a pod.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

U Jankovskej zasahovala polícia, zobrali jej mobil

Štátnu tajomníčku spomína aj Kočnerova komunikácia so Zsuzsovou.

Kočnerovi z polície donášali o jeho kauzách aj o Kuciakovej vražde

Ukázala to komunikácia cez aplikáciu Threema.


Už ste čítali?