reklama

Epistemológia vrások a možnosti ich redukcie.

K napísaniu tohoto článku ma viedla dlhoročná záľuba vyvracať klamlivé reklamy, záplavám ktorým musíme zo strany kozmetického priemyslu čeliť hlavne my, ženy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dnes budem písať na tému, ktorá bude isto zaujímať väčšinou z nás – témou budú totiž vrásky. Vrások je viacero druhov, ale základné rozdelenie pramení, za prvé z veku, čiže z procesu starnutia kože a za druhé - z príčin, ktoré so starnutím kože nesúvisia.

V druhej skupine sú napríklad mimické vrásky, spánkové vrásky, vrásky s hyperhydratácie a pod.

V nasledujúcom texte sa budem zaoberať vráskami, ktoré sú dôsledkom starnutia kože a to nielen z hľadiska patogenézy ich vzniku, ale i možností ako ich efektívne eliminovať. Článok som zostavila z viacerých medicínskych zahraničných zdrojov v snahe v krátkosti a zrozumiteľne ich skĺbiť do myšlienkovo kohézneho celku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vrásky sú, dá sa povedať špecifickým typom fibrózy kože (zmnoženie, zhustenie tkaniva), ktorá vzniká akumuláciou chybných reparačných procesov zranených elastických a kolagénových kožných vlákien. Ich zranenia vznikajú súhrou viacerých činiteľov ako súčasť kompresie a disperzie extralelulárnych vlákien v podkožnej vrstve nazývanej dermis. Morfológia každej vrásky je výsledkom nesúladu dĺžok zreparovaných kolagénových vlákien, ktoré tak vytvárajú „zvlnený“ povrch. (ako keď na látke potiahnete nejaké vlákno a látka sa následne pokrčí). Prečo k tomuto javu dochádza možno zhrnúť do troch hlavných príčin.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

1) klesajúca tvorba enzýmu telomerasa, ktorého nedostatočnosť spôsobuje stratu koncových sekvencií polymeru DNA – mikrotubulov (súboru mikrofilamentov eukaryotických buniek). Tým, že tieto koncové sekvencie prestávajú byť telomerasou chránené, sa pri každej replikácií bunky znižuje množstvo informácie v DNA a bunka sa tak stáva viac a viac zdegenerovanou.

2) neenzýmová glykosilácia je pomalá chemická reakcia zvaná aj Amadoriho, base reakcia či Schiffova – Maillardova reakcia, ktorá, jednoducho povedané, prostredníctvom glukózy a iných cukrov degraduje dlhé reťazce bielkovinových molekúl kolagénu. Deje sa to pôsobením informačných proteínov ubikvitiny, ktoré s takto označenými kolagénovými bunkami začnú tvoriť vzájomné nefyziologické prepojovanie a sieťovanie, čím pokožka stráca pružnosť a tvárnosť. Ľudovo povedané, ktorá žena miluje sladkosti – mala by mať aj viacej vrások.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3) fotodegradácia kože (dermatohelios). UVB lúče sú primárne invazívny mutagén, ktorý preniká prostredníctvom epidermálnej (vonkajšej) vrstvy kože, čo má za následok mutácie DNA. Tieto mutácie vznikajú v dôsledku chemických zmien, vedúcich k tvorbe cyklobutanu pyrimidínových dimérov a fotoproduktov, vytvorenými medzi susednými pyrimidínovými bázami. To spôsobuje utlmenie inhibítoru angiogenézie a imunosupresie Langerhansových buniek. Proces následne aktivuje receptory epidermálneho rastového faktoru v keratinocitoch a fibroblastoch čo vedie ku fatálnej degradácií kolagénu. Ľudovo povedané slnko je najagresívnejší faktor, ktorý spôsobuje starnutie kože a tvorbu vrások.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A ako možno vrásky eliminovať, prípadne úplne odstrániť ? Na to súčasná dermatologická veda pozná len 4 spôsoby, ktoré na rozdiel od rôznych „zázračných“ kozmetických prípravkov, či ľudových receptov, naozaj fungujú.

1) Tretinoín, tiež známy ako all trans retinová kyselina (ATRA), je liek primárne určený na liečbu akné a akútnej promyelocytovej leukémie. Presný mechanizmus jeho účinku nie je známy, predpokladá sa, že znižuje súdržnosť folikulárnych epitelových buniek a tým pokožku robí pružnejšou a vláčnejšou. Avšak je to pomerne nebezpečný liek s hrozbou mnohých vedľajších nežiadúcich účinkov ako je benígna intrakraniálna hypertenzia, trombóza, poškodenie pečene, depresie a pod.

2) Botulotoxín (BTX) je neurotoxický proteín produkovaný baktériou Clostridium botulinum a jej príbuzných druhov. Jeho aplikácia zabraňuje uvoľňovaniu neurotransmiteru acetylcholínu z axónov zakončenia na nervosvalovej platničke a spôsobuje diskrétnu paralýzu.

Botulotoxín má široké použitie v medicíne – pomáha odstraňovať takmer všetky druhy svalových kŕčov, rôzne druhy svalových disfórií (Strabismus, infantilná esotropia), nadmerné axilárne potenie, chronické migrény a bolesti hlavy, tlmí neuropatické bolesti, niektoré druhy alergií, tlmí príznaky cervikálnej dystonie, klinickej depresie, mozgovej obrny a pod.

V kozmetike botulotoxín prvý krát použil plastický chirurg Richard Clark zo Sacramenta v roku 1989. V roku 2002 bol po klinických skúškach eliminácie glabelárnych zamračených liniek oficiálne legalizovaný. Princíp pôsobenia tejto látky je v podstate jednoduchý. Botulotoxín sa aplikuje do príslušných svalových regiónov tváre tak, aby uvoľnený spasmus (napätie) prostredníctvom svojich trajektórií vrásky vyrovnalo, respektíve vyhladilo.

3) Laserový resurfacing je ďalší typ terapie, ako odstrániť vrásky. Používajú sa dva typy laserov - ablatívny laser, ktorý odstraňuje tenké vrstvy kože a nonablative laser, ktorý stimuluje tvorbu kolagénu. Nonablative lasery sú menej účinné, avšak sú menej invazívne a doba zotavenie je preto kratšia.

4) Kyselina hyaluronová je pomerne populárna, pretože toto slovo každú chvíľu môžeme počuť v klamlivých kozmetických reklamách, ktoré samozrejme s exaktnou medicínou nemajú nič spoločné. V skutočnosti sa jedná o lineárny polysacharid, ktorý je prirodzenou súčasťou nášho tela. Naše telo si ho aj samo vyrába a nie je odkázané na to, aby si žena túto látku dodávala do kože externe (naopak – môže to byť škodlivé, pretože distribučný systém sa na umelé dodávky adaptuje a prestane túto látku samo syntetizovať a tak budeme odkázané na kozmetický priemysel až do konca života, čo je pravdepodobne aj cieľom výrobcov). V tele ho máme asi 15 gramov, z toho jedna tretina sa každý deň obnovuje. Je to látka široko distribuovaná do pojivových , epiteliálních a nervových tkanivových štruktúr. Tam plní úlohy predovšetkým ako hlavná zložka synoviálnych (kĺbových) tekutín ako jej najdôležitejší „mazací“ komponent. Kyselina hyalurónová je tiež hlavnou zložkou kože, kde sa podieľa na reparácií tkanív. Keď je koža vystavená nadmernému UVB žiareniu, zapáli sa (spálenie slnkom), tak kyselina hyalurónová zabezpečuje šetrný transport mŕtvych buniek v dermálnej vrstve mimo organizmus. Hyaluronan tiež prispieva k tkanivovej hydrodynamike, pohybu a proliferácií buniek, a podieľa sa na rade interakcií receptorov bunkového povrchu, a to najmä primárnych receptorov, inými slovami ovplyvňuje hojenie rán tak, aby neboli, alebo boli čo najmenej zjazvené.

Hyaluronan má široké použitie predovšetkým v kĺbovej ortopédií a regeneratívnej medicíne, respektíve všade tam, kde sa človek snaží vyrobiť syntetické tkanivo čo najviac podobné ľudskému. Je preto logické, že sa hyaluronan používa aj v plastickej chirurgií ako hmota, ktorá nahradzuje, alebo simuluje prirodzené ľudské tkanivo rôzneho typu a účelu. Čiže aj ako výplň vrások, avšak len dočasná, pretože po asi 6 mesiacoch sa spravidla dissmerbuje (presiakne) do organizmu a treba ho potom obnoviť.

Ako vidíte, s výrobkami kozmetického priemyslu to nemá nič spoločné a slúži to podľa môjho názoru iba ako šikovný zavádzajúci reklamný trik.

Viac možností na redukciu vrások, ako tie, ktoré som vymenovala, dnešná dermatológia nepozná, takže akékoľvek reklamy zo strany kozmetického priemyslu, či „ľudových liečiteľov“ na výrobok, či zázračnú mastičku, ktoré nespadajú do hore spomenutých možností, treba pokladať len za bludnú mystifikáciu, ktorej úlohou je nie zredukovať naše vrásky, ale výlučne len našu peňaženku.

Janka Petreková

Janka Petreková

Bloger 
  • Počet článkov:  76
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Vyštudovala som urbanistiku a geografiu. Som autistka s rozvinutým savant syndrómom. To je príčinou, prečo milujem vedomosti a prečo neustále študujem všetky vedy, pričom ma baví nachádzať najnovšie vedecké poznatky, objavy a teórie. Sem tam i ja niečo vymyslím, ale nemám ambície, aby boli moje príspevky chápané ako kompetentné vedecké teórie, samozrejme okrem tém z tých odborov, z ktorých mám vysokoškolské vzdelanie. Považujem sa za ateistku a vedeckú skeptičku. Dlhé roky som robila hlavnú architektku, vedúcu stavebného úradu a vedúcu odboru životného prostredia na mestskom úrade v Ružomberku. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu