Rúšky proti Korona vírusu sú úplne zbytočné.

Autor: Janka Petreková | 12.2.2020 o 8:08 | Karma článku: 5,82 | Prečítané:  2294x

Neviem pochopiť, prečo sú ľudia klamaní tým, že im rúšky, alebo filtre ako ochrana pred Korona vírusom pomôžu. Na vyvrátenie tohoto mýtu stačí trochu jednoduchej fyziky.

Korona vírus je veľmi malý a jeho cell dimension je 88,8 x 88,8 x 282,4 priemeru atómu vodíka v jeho základnom stave, ktorý činí cca 106 piktometrov. (piktometer je biliontina metra). To znamená, že jeho dĺžka je 29 892 piktometrov, čo je cca 0,03 mikrónu. (mikrón je tisícina milimetra). Pre lepšiu predstavu uvádzam, že ľudský vlas je hrubý okolo 75 mikrónov, to znamená, že Korona vírus je 2 500 krát menší, ako je hrúbka našich vlasov.

Pritom najhustejšie textílie, aké sa dajú vyrobiť pre komerčný trh sú utkané z vlákien, ktoré sú hrubé cca 10 mikrónov. To sú vlákna, ktoré sú stále asi 300 krát hrubšie, ako je Korona vírus.

Pre lepšiu predstavu, ako vyzerá priepustnonsť takejto látky, si predstavte gumové hadice hrubé 1 centimeter. Z týchto hadíc upletieme maximálne hustú sieť. Korona vírus bude v takejto mierke veľký len tri stotiny milimetra, to je ako maličké zrniečko prachu. Je úplne zrejmé, že takáto hadicová látka by nemala ani najmenšiu šancu takéhoto „drobca“ zachytiť.

Všeobecne sa rozsah filtrácií podľa schopnosti zachytávať častice delí na 4 skupiny. Mikrofiltrácia, Ultrafiltrácia, Nanofiltrácia a Reverzno osmotická filtrácia. Rúšky, ktoré sa predávajú sú tak slabé, že nezabezpečujú ani jednu z nich.

Neviem, aký druh filtra je v rúškach, ktoré obsahujú filter, ale pripusťme, že môže dosiahnuť účinnosť priemyselne bežne aplikovaných technológií Mikrofiltrácie (hlavne v potravinárskom priemysle), ktoré však vyžadujú na to, aby fungovali, určitý minimálny tlak. Avšak ani tieto technológie nemajú schopnosť zachytiť vírusy akýchkoľvek druhov, snáď jedine veľké druhy baktérií, ktoré sú rádovo stovky krát väčšie ako vírusy.

Vírusy možno zachytiť jedine Ultrafiltráciou. Jedná sa o laboratórne alebo zložité priemyselné technológie, ktoré spočívajú vo viacvrstvovej membránovej filtrácie pri ktorej sily gradientu tlaku a koncentrácie vedú ku separácií cez semipermeabilné membrány. Suspendované pevné látky (vírusy) a rozpustené látky s vysokou molekulovou hmotnosťou sa zdržiavajú v retenáte, zatiaľ čo voda a rozpustené látky s nízkou molekulovou hmotnosťou prechádzajú cez membránu v permeáte. (filtrát).

Neviem, čo si mám o tom všetkom myslieť. Pochybujem, že by lekári či hygienici o tomto nevedeli, i keď možné je všetko. Asi sa tieto informácie zámerne nezverejňujú, aby mali občania pocit, že sa chránia, pretože v opačnom prípade by možno vypukla panika.

Alebo štát chráni výrobcov rúškov, aby mali biznis a tým pádom aby z občanov vytiahli dane, z ktorých potom bude občanov liečiť, či platiť vývoj a distribúciu liekov?  Kto vie, ale ak je to skutočne tak, potom sa mi takýto podvodný spôsob financovanie nevidí ako seriózny. Štát tým dáva najavo, že občania sú len ovce, ktoré naletia na každú hlúposť. I keď ďaleko od pravdy to možno ani príliš nie je...

 

Zdroje:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2449365/

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Microfiltration

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Ultrafiltration

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jeden deň niečo povie, na druhý to už neplatí. Premiér Igor Matovič

Je to pozostatok jeho opozičnej politiky, vraví Mesežnikov.


Už ste čítali?