Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Logika Goedelovej vety alebo ako nerozhodnúť naveky. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Keď sa vyrieši problém okolo možnosti syntetického vytvorenia molekuly a bunky, predmetná veta stratí na dôležitosti. Svet výlučne molekulový, nie je schopný sebauvedomenia. Nemá cieľ narastať. Súčasná veda nie je schopná vytvoriť z molekúl biologickú bunku. Biologická bunka už je schopná sebauvedomovania a preto aj množenia sa.

Článok je na vysokej odbornej úrovni.

(K uvedomeniu si geniality spojenia času a priestora v Einsteinových teóriách relativity je potrebné vedieť (poznať) definíciu času, ktorá ale ako na zlosť, ani v súčasnosti nie je k dispozícii.

V súčasnosti sa čas definuje ako: Tieň hmoty.

Preto Einsteinove teórie relativity, sú teórie hmoty a tieňov hmoty a nie teórie reálneho časopriestoru. Nie je ďaleko doba, keď Einsteinove fyzikálne ako aj matematické avantúry prestanú byť akceptované ako reálne fyzikálne a matematické argumenty.

Pána Geodela v skutočnosti Einstein iba kazil.)
 
Hodnoť

Opäť len jedna z miliona pokusov

Opäť len jedna z miliona pokusov interpretovať Gödelovu vetu. Interpretovať niečo, čo interpret posudzuje len podla povrchných názvov. Alebo podla humoristu Smullyana.

Interpretovať tajomstvo je to najčastejšie, čo ľudí motivuje niečo napísať - je to presne to isté, ako interpretovať pozorovania Lochnesskej príšery, interpretovať údajnú prítomnosť UFO alebo interpretovať neúplné a teda nejasné tajomné zvyšky kultúr minulosti.

Gödel a jeho doba boli určité špecifikum, ich spojenie matematiky (ak chcete, logiky) s filozofiou nie je samozrejme jednoduché. Nie je jednoduché ani na pochopenie, ani na dokázanie, kde sa mýlili, kde proste kecali. A tak sú nechaní väčšinou ľudstva tam, kde patria. Na boku záujmu.

Význam jeho vety preceňujete preto, lebo ju prirodzene nechápete. Áno, je to podobné, ako s "teóriou relativity" - oboje dosť nafúknuto propagované veci, čudne získané a publikované čudnými autormi. Áno, preto mali tí dvaja k sebe blízko (samozrejme, že sa Einstein cítil na americkej univerzite, kde boli naozaj vzdelaní a inteligentní ľudia, sám a bol rád, že tam prišiel druhý pošuk zo strednej Európy, ktorý si nedokázal poradiť ani so šnúrkami na topánkach a tak sa aspoň nad ním cítil Einstein intelektuálne nadradený. Aspoň jeden podobný hochštapler.
Neveríte môjmu popisu? Nuž to je preto, lebo ste mentálne neflexibilná a v zajatí dogiem.

Samotná Gödelova veta je o problémoch s nekonečnosťou. Vo filozofickej interpretácii tvrdí, že v systéme, kde môžete stále generovať nové výroky, ich nestačíte dokazovať (lebo dôkaz dodá zas nové výroky, ktoré akože treba dokázať). Asi tak, nič viac.
Ak by mala byť teda Gödelova veta dôležitá, tak v tom zmysle, ako vyplýva aj z iných prác logikov, že pozor na nekonečnosť.
A ešte by som Vám odporučil pozor na miešanie levelov modelov. Veta, ktorá hovorí o sebe, je nemožná, pretože každý model má svoju rovinu. Rovina tej vety nie je a nemôže byť ab definitio rovinoutoho, čo modeluje. Iba to, že prirodzený jazyk je hlúpy a chybný, umožňuje ten omyl, že také "paradoxy" sú možné. Špekulovať nad tým je na úrovni špekulácie "2+5=9" - "oh, koľká to absurdita, ajhľa ale, je to napísané, možno to gramaticky správne povedať, teda na tom niečo musí byť, teda je to možné, je to pravda a zároveň to nie je pravda, poďme o tom žvatlať donekonečna ...".
To je váš článok.
 


Najčítanejšie


 1. Martin Borguľa: Ceny nehnuteľností stále rastú. Riešením pre ľudí budú štátne nájomné byty 148
 2. Věra Tepličková: Vážení Pán premiér 130
 3. Věra Tepličková: Zabudol vôl, že teľaťom bol, alebo keď sa opozíciou v koalícii stáva premiér 30
 4. Július Kovács: Fico a Kotleba nám pripravili Vianočný darček minimálne 800 mŕtvych navrch 16
 5. Marek Mačuha: Matovič za návrat Hlasosmeru 15
 6. Pavel Sibyla: Hrozná pravda o zadržaní Haščáka a väzbe Jankovskej 11
 7. Anna Milanová: Danka a Janka... 2020 9
 8. Milan Hutera: Ako som začal fotiť objekty hlbokého vesmíru 9
 9. Martin Droppa: Máme to radi naživo 7
 10. Jana Júdová: Pán Gröhling, nedajte sa, bojujte 7

Rebríčky článkov


 1. Dušan Seberíni: Kde skladuje Matovič koronavírusy?
 2. Peter Zajac: Nerob si starosti, štát sa o teba na dôchodku (ne)postará…
 3. Miriam Studeničová: Kritika ženského odievania
 4. Jozef Legény: Koľko koronahibakušov má na svedomí premiér Matovič?
 5. Marian Vojtko: v Tescu teroristom?
 6. Ján Franz: Cintoríny v obci Dobrá voda
 7. Erik Koncz: Hunt a kráľ Štefan alebo ako súvisí vznik Uhorského kráľovstva s Hontom ?
 8. Štefan Vidlár: Svetlá rámp
 9. Július Kovács: Fico a Kotleba nám pripravili Vianočný darček minimálne 800 mŕtvych navrch
 10. Július Kovács: Matovič nastúp do truhly ozývalo sa z davu náckov pred jeho domom.


Už ste čítali?